понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety albo żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, chociaż często służą i za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenia PVC sadzi się w słonecznych elementach, w których błyskawicznie rosną i mocno gęstnieją. Mnóstwo uroku maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć także bujnie kwitną, ale wymagają również wiele przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastykowe z Bydgoszczy mogą być niesłychanie smukłe, jednakże trzeba je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi susze,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий