среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy sztachety z PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PVC używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z Winylu na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i balaski PVC na plot i bramę ogrodzeniowa konstruuje się z kamieni przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o nieregularnych zarysach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, żeby postać każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenie z Winylu z Jeleniej Góry należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий